30 OCAK - 01 ŞUBAT 2020

İşbirliğinin gelişmesi için önemli alt yapı oluşturuldu, gerekli tüm destek verilecek

Basın Bülteni
21 Nisan 2017

KATAR ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MOHAMMED BİN ABDULLAH AL RUMAİHİ;

“İşbirliğinin gelişmesi için önemli alt yapı oluşturuldu, gerekli tüm destek verilecek”

Türkiye ve Katar arasındaki iyi ilişkilere ve gayrimenkul, inşaat olmak üzere çeşitli sektörlerde karşılıklı fırsatlar bulunduğuna dikkat çeken belirten Katar Çevre ve Şehircilik Bakanı Mohammed bin Abdullah Al Rumaihi, bu işbirliğinin arttırılması için her iki devletin de önemli bir alt yapıyı oluşturduğunu ve geliştirmek için gerekli tüm desteğin de verileceğini söyledi.

Turkey Expo Qatar’daki Türkiye-Katar İş Zirvesi’nde ise GYODER Başkanı Aziz Torun, Commercial Bank CEO’su Josepf Abraham ve Tekfen Başkanı Osman Birgili, “Devlet Prensiplerinden Özel Sektöre: İkili İş ve Yatırım -Türkiye ve Katar Arasındaki Olanaklar” başlıklı oturumda, iki ülke arasındaki işbirliği fırsatlarını masaya yatırdılar.

KATARLI BAKAN VE HEYETİ TÜM STANTLARI TEK TEK GEZDİ

Katar Çevre ve Şehircilik Bakanı Mohammed bin Abdullah Al Rumaihi, geniş bir heyetle Turkey Expo Qatar fuarını ikinci gününde ziyaret etti. Al Rumaihi, yaklaşık iki saat kaldığı fuarda tüm stantları tek tek ziyaret ederek ve detaylı bir şekilde inceledi. Katarlı Bakan, GYODER Başkanı Aziz Torun ile de uzun süre sohbet ederek, Türkiye gayrimenkul sektörüne ilişkin sorular sorarak, detaylı bilgiler aldı.

İşbirliği için devletler önemli bir altyapı oluşturdu
geliştirmek için gerekli tüm destek de verilecek

Katar Çevre ve Şehircilik Bakanı Mohammed bin Abdullah Al Rumaihi, iki ülke arasındaki ilişkilerin her geçen gün daha ileri taşındığını vurguladı. Özellikle gayrimenkul ve inşaat alanlarında hem Türkiye ve hem de Katar’ın birbirlerine önemli fırsatlar sunduğuna dikkat çeken Bakan Al Rumaihi, “Türkiye ile Katar arasında her alandaki köklü ve güçlü dostluk çerçevesinde bu fırsatları karşılıklı olarak değerlendirmek, her iki ülke için de çok önemli faydalar yaratacaktır” dedi. Başta gayrimenkul sektörü temsilcileri ve müteahhitler olmak üzere tüm sektörlerden Türk şirketlerini Katar’ın iç ve dış yatırımlarında görmekten duyduğu mutluluğu belirten Mohammed bin Abdullah Al Rumaihi, bu işbirliğinin arttırılması için her iki devletin de önemli bir alt yapıyı oluşturduğunu ve geliştirmek için gerekli tüm desteğin de verileceğini söyledi.

DEVLET PRENSİPLERİNDEN ÖZEL SEKTÖRE: İKİLİ İŞ VE 
YATIRIM – TÜRKİYE VE KATAR ARASINDAKİ OLANAKLAR

Turkey Expo Qatar fuarında Türkiye ile Katar arasındaki işbirliği fırsatları masaya yatırıldı. Türkiye-Katar İş Zirvesi kapsamında Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Şeref Oğuz’un moderatörlüğünde düzenlenen “Devlet Prensiplerinden Özel Sektöre: İkili İş ve Yatırım -Türkiye ve Katar Arasındaki Olanaklar” başlıklı oturum Türk ve Katarlı işadamlarını bir araya getirdi.

GYODER Başkanı Torun: “KDV istisnası ve vatandaşlık hakkı cazibeyi artırıyor”

GYODER Başkanı Aziz Torun ise Katar'ın kişi başı milli gelirinin 100 bin doları aştığını hatırlatarak, ülkenin işadamlarını Türkiye'de yatırıma davet etti. Torun, "Gayrimenkul konusunda yatırım yapılabilecek bir ülkeyiz. KDV istisnası ve vatandaşlık hakkı verilmesi cazibeyi artırıyor" dedi.

Commercial Bank CEO’su Abraham: “İki ülke işadamları arasında aracı olacağız"

Türkiye'de Akbank’ı satın alan Katarlı Commercial Bank'ın CEO'su Josepf Abraham oturumda yaptığı konuşmada, “Türk ekonomisi büyüdükçe gerekli finansmanı sağlayacağız. Türk ve Katarlı işadamları arasındaki ilişkide aracı olacağız” dedi. Katar'ın ekonomisini çeşitlendirmeye çalıştığını belirterek, Türk işadamları için ülkede büyük fırsatlar olduğuna dikkat çekti. Abraham, "Türkiye'de ve Türk ekonomisinde var olmak istiyoruz. Dünya listesinin ön sıralarında olan bu ekonomide var olmamız gerekiyor. Türkiye'de Katar'ın ihtiyaçlarını karşılayacak bir potansiyel var. Türkiye için de Katar büyük fırsat" diye konuştu.

TEKFEN Başkanı Birgili: “Katar’a gelenler sıcak bir ‘Hoş Geldin’ karşılamasına hazır olsun”

Katar'da projeler üstlenen Tekfen Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Osman Birgili de, inşaat, tarım ve enerji sektöründe yatırım fırsatlarına baktıklarını belirtti. Katar piyasasına yeni girecek iş dünyasına tavsiyelerde de bulunan Birgili, şöyle konuştu: "Yeni gelenler burada sıcak bir 'Hoş geldin”e hazır olsunlar. Biz kendimizi hiç yabancı ülkede gibi hissetmedik. Kuralları bizden sıkı ama bu kurumsal yapıya sahip şirketler için sorun değil. Hatta bir fırsat. Her eline çantayı alıp gelene iş verilmiyor. Kurumsal yapısı olan firmalar hoş karşılanacaklardır."

BÜYÜKELÇİ, TURKEY EXPO QATAR KATILIMCILARINI AĞIRLADI

Katar Büyükelçisi Fikret Özer, Turkey Expo Qatar organizasyonuna katılan şirketlerin üst düzey yöneticileri ve gazetecileri ağırladı. Büyükelçilik rezidansında düzenlenen yemekte tüm konuklarıyla tek tek ilgilenen Büyükelçi Özer, “İki ülke hükümetleri tarafından desteklenen Turkey Expo Qatar, zaten güçlü olan ilişkilerin daha da geliştirilmesi için önemli bir fırsat sağladı. Bu organizasyonu yapan Medyacity ile birlikte katılımcı kurumlarımıza ve katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

TURKEY EXPO 2020

İlgileniyor musunuz?

Bize ulaşın:
YERİNİZİ AYIRTIN